HABERLER

Psikoklinik - Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi

Karne çocuğun başarısını göstermez!

Karne çocuğun başarısını göstermez!
11.06.2018

Hürriyet Gazetesi yazarı Ömer Kurt, Dr.Serdar Alparslan’ı köşesine taşıdı.

Okullar kapandı, şimdi anne-babaların sınav vakti… Eğer karne notu düşük olana kızıp takdir belgesi alanı göklere çıkarıyorlarsa ciddi bir sorun var. Çünkü uzmanlar çocuğun başarısının karneyle ölçülmediği konusunda birleşiyor. Peki bu süreçte onlara nasıl davranılmalı?

* Karne notu düşük gelen çocukla nasıl konuşulmalı?

– Öncelikle kesinlikle kızmayacağız, bağırmayacağız veya cezalandırmayacağız. Bu durumun mutlaka psikolojik veya akademik bir sebebi vardır. Ceza çocuğa zarar verir. Anne-babalar biraz sakin olmalı. Çocukla son derece kısa ve açıklayıcı konuşulmalı. Gelecek yıl için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunulmalı. Tatil dönemi bu çocuklar için eziyete dönüşmemeli. İyi bir plan yapılmalı ve hem dinlenme hem de başarısız olduğu derslere çalışması için gerekli zamanın ayrılacağı çocukla paylaşılmalı.

* Bazı anne-babalar çocuklarına “Neden bu dersin 5 değil de 4 geldi” diye çıkışıyor. Bu doğru bir yaklaşım mı?

– Elbette değil. Önemli olan bir çocuğun ruhsal ve fiziksel sağlığıdır. Çocuklarımızı kendi hırslarımıza alet edemeyiz. Eğer gerekli geçer notu aldıysa, daha fazlasını neden almadığı sorgulanmamalı. Ayrıca çocuk kendisinden daha yüksek not alanlarla kesinlikle kıyaslanmamalı. Bu, en büyük hatalardan biridir. Kendisini daha aşağıda hissetmesine, koşullu sevgiye, yarış atı gibi hissetmesine neden olur. Elbette bu davranışın çocuğun gelecekteki duygusal gelişimi üzerinde de ciddi faturası olacaktır.

* Takdir ya da teşekkür belgesi getiren çocuklara ne söylenmeli?

– Karne notu veya bu belgeler çocuğumuzu sevmek veya onu ödüllendirmek için tek neden olmamalı. Onunla konuşurken gösterdiği emeğe vurgu yapılmalı ve başarısı için tebrik edilmeli. Abartılı tavırlar doğru değil.

* Karne hediyesi vermek doğru mu peki?

– Bir çocuğun anne-babasından alacağı en güzel ödül, ne kadar sevildiğini bilmektir. Maddiyata dayalı bir ödül, ileriki dönemler için de beklentiyi beraberinde getirir. Bu nedenle çocuk maddesel bir şeyle ödüllendirilmemeli. Belki ailece güzel bir tatil yapmak herkese daha iyi gelir. Çocuğun tatilde en çok yapmak istediği şeyi yerine getirmek de daha samimi ve karneyle bağlantıdan uzak, güzel bir yaklaşım olabilir.

Çocuklar için 5 tatil önerisi

* Ailece vakit geçirin, dinlenin, sohbet edin, gezin.
* Sosyalleşmesi için ortamlar hazırlayın, arkadaş edinmesini sağlayın.
* Sanat ve sporla ilgilenebilecekleri kamplara gönderin.
* Kitap okumayı teşvik edin, yarım saat bile olsa beraber kitap okuyun.
* Eğlenebileceği şeyleri yapmasına olanak tanıyın.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/omur-kurt/karne-cocugun-basarisini-gostermez-ovmeyin-de-yermeyin-de-40862100